ESWT ve Erektil Disfonksiyon(iktidarsızlık)

ESWT, kısaca şok dalga tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok (ses) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir. Şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır.

Erectile-dysfunction


ESWT Ürolojide son 10 yıldır Erektil disfonksiyon   ( Peniste sertleşme  bozuklukları ) tedavisinde kullanılmaktadır.

2018 yılında Avrupa Üroloji Birliğinin Kılavuz kitaplarında ESWT  1.Basamak tedavi alternatifleri içerisinde yer almaktadır.

ESWT  Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi son 20 yıldır kalpte iskemik kalp hastalığı tedavisinde başarı ile kullanılmakta ve yeni damar oluşumuna, hatta kök hücrelerinin harekete geçmesine neden olarak kanlanmayı artırmaktadır. Aynı teknoloji son 10 yıldır peniste de kullanılmaya başlanmış, peniste yeni damar oluşumu sağlayarak ve penil  kök hücrelerinin harekete geçmesine neden olarak kanlanmayı artırması sonucu sertleşme sorunu tedavisinde yeni bir alternatif yaratmıştır. 

Bu yöntem rahatsızlığın olduğu bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesini sağlamaktadır. Ayrıca hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak iyileşmeyi oluşturur


Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

ÜROLOJİ de Erektil disfonksion, peyronie hastalığı ve kronik pelvik ağrı sendromları  

Ortopedi`de Kas ve iskelet sistemi tendinit tenosinovitleri

Dahiliye`de Diyabetik Extremite Yaraları

Kardioloji`de Koroner arterioskleroz- myokard enfarktüsü vakalarında kullanılmaktadır


Ereksiyon Bozukluğu olan her hasta, şok dalga tedavisi için uygun mudur?

 Hafif, orta, ya da şiddetli sertleşme sorunu yaşayan bütün hasta grupları için uygulanabilecek bir yöntemdir. En çok yararı, hafif ya da orta derece sertleşme sorunu olanlar sağlamaktadır. Fiziksel bir nedenin olduğu durumlarda da (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kan yağlarının yüksekliğinden dolayı) sertleşme bozulmuş, o bölgeye kan akışı azalmış olan kişilerde yeni kan damarlarının oluşmasıyla, daha iyi bir kanlanmanın sağlanması mümkün olabilir. Son olarak penis içerisindeki kök hücrelerini uyararak dokunun yenilenmesini sağladığı için kalıcı bir iyilik sağlayabilmektedir.


ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT tedavisinin yumuşak doku seanslarında uygulama süresi yaklaşık 5–20 dakikadır.  3-6 seans yapılmaktadır. 5-7 gün ara ile yapılan toplam 3-6 seans sonrasında yüksek oranda iyilik hali olup 4–6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetler büyük oranda ortadan kalkarak hastanın yaşam kalitesi artmaktadır.


ESWT Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hasta ayaktan tedavi olur; hızlı ve olumlu sonuç alınır. Hasta için bu tedavi yöntemi ulaşılır olmakla birlikte ekonomik bir tedavi yöntemidir. ESWT tedavisinin ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler. Anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlanan günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntemdir


ESWT Kimlerde Uygulanmaz?

Penil bölge kanserlerinde

Ciddi kanama hastalığı olanlarda

Penil protez ( mutluluk çubuğu ) konulmuş hastalarda uygulanmaz


Hasta Ne Zaman Etkisini Fark Eder ?

İlk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilmekle birlikte 1 ay sonra iyileşme başlar. Ancak kalıcı iyileşme  için yaklaşık  8-12 haftalık süre beklenilmelidir.

(*) Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


ESWT’nin Güvenilirliği

Eswt nin  kalıcı hiçbir yan etkisi bugüne kadar rapor edilmemiştir. Tedavi sırasında minimal ağrı olabilir.

Daha detaylı bilgi için iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bize Sorun!

© necmi bayraktar 2019